Okręg Nadnotecki PZW w Pile
http://www.pila.pzw.org.pl

Aktualności

[AKTUALIZACJA - zdjęcie] Kłusownicy z elektryczną wędką na Dobrzycy

Aktualności | 2014-10-08 | Publikujący: Okręg Nadnotecki PZW w Pile

29 września, słoneczna niedziela, rzeka Dobrzyca w okolicy wsi Golce.  Samotny wędkarz zauważa spływający rzeką ponton z podejrzanie zachowującymi się dwoma osobami. Krótka, ostra wymiana zdań i pewność, że ma do czynienia z kłusownikami. Błyskawiczna reakcja – telefon do Społecznej  Straży Rybackiej PZW, która zawiadamia Straż Leśną i Policję. Po kilkunastu minutach rajdów po leśnych drogach zostaje zatrzymana trzyosobowa grupa kłusownicza. Rewizja i efekt działań szajki  –  ok. 350 ryb, głównie pstrągi potokowe (w okresie ochronnym)  i lipienie ( w tym oczywiście sztuki niewymiarowe),  ale też kilka szczupaków i objęte całkowitą ochroną gatunkową głowacze.

 

Przestępcze narzędzie to oczywiście tzw. „elektryczna wędka”.

 

Jeszcze tego samego dnia wieczorem sprawę nagłośniono na forach internetowych. Aktywność wędkarzy imponująca. Mnożące się wnioski do Zarządu Okręgu o jej poważne potraktowanie. Ponieważ nie sposób odpowiadać na dziesiątki maili kierowanych na nasze adresy korzystamy ze strony internetowej, aby poinformować zainteresowanych o podjętych działaniach.

 

Zarząd Okręgu zgłosił do Komendy Powiatowej Policji  oraz  Prokuratury Rejonowej w Wałczu gotowość wystąpienia w sprawie jako oskarżyciel posiłkowy. Zlecono wykonanie wyceny poniesionych strat metodą odtworzeniową, uwzględniającą straty środowiskowe.

 

Pełnomocnikiem Okręgu będzie, pomagający wielokrotnie Okręgowi, adwokat z Poznania - muszkarz  i miłośnik Dobrzycy.  O przebiegu sprawy będziemy na bieżąco informować na stronie internetowej Okręgu.

 

Pragniemy tą drogą podziękować wędkarzom, dzięki którym udało się ująć sprawców kłusownictwa, Straży Leśnej Nadleśnictwa Wałcz, funkcjonariuszom wałeckiej Policji i Prokuraturze Rejonowej za szybkie podjęcie działań operacyjnych, a autorom kierowanych do Okręgu apeli za zainteresowanie naszymi wodami.

 

Zarząd Okręgu Nadnoteckiego w Pile